13 Nisan 2010 Salı

Kara Köpekler Havlarken


Genelde kısa metrajlı filmler çeken Mehmet Bahadır ER'in, daha önce kimse tarafından ne olduğu,ne anlattığı, neden çekildiği anlaşılamamış "No Ofsayt" filminden sonra ki uzun metrajlı filmi "Kara Köpekler Havlarken"
Filmin açılış sahnesi, "Başka Semtin Çocukları" nı andırsa da, hatta aşırıldığı düşünülse de, Kara Köpekler Havlarken, aslında çok daha önce çekilmiş ve bitirilmiş bir film.
Film, gökdelenlerin olduğu bir kentin hemen yanıbaşındaki gecekondu insanlarının yaşam mücadelesini anlatırken, aynı zamanda bir belgesel tadı veriyor. Minimal ama etkileyici müzikleri, çekim teknikleri, Volga Sorgu'nun etkili oyunculuğu göz dolduruyor.

Aynı zamanda 21. Ankara Uluslararası Film Festivali'nden “SİYAD En İyi Film”, Seçici Kurul Özel Ödülü, Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Cemal Toktaş, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Volga Sorgu ödüllerini almıştır.
Gelelim filmin konusuna;

Mahallenin iki afilli delikanlısı; Güvercinci Selim (Cemal Toktaş) ve Çaça Celal(Volga Sorgu), gökdelenlerin hemen yanında dar gelirli insanların yaşadığı bir mahallede oturup, yolun öteki tarafındaki lüks semtlerde Usta (Erkan Can) dedikleri birisinin hesabına otoparkçılık yaparlar. Selim sevdiği kız Ayşe (Ayfer Dönmez) ile evlilik planları yapıyordur. Çaça'yla en büyük hayalleri ise kendilerine ait bir otoparka sahip olmaktır. Selim’in sürekli gittiği güvercinciler lokalinden abileri Mehmet (Murat Daltaban)’in bir alışveriş merkezinin güvenlik ihalesini beraber alma teklifini kabul ederler. İşini elinden almak istedikleri güvenlik müdürü Sait ( Ergun Kuyucu ) durumu öğrenince Selim ve Çaça'nın hayatları birkaç gün içinde baş edemeyecekleri kadar hızlı değişir.

Yönetmen : Mehmet Bahadır Er Maryna Gorbach
Senaryo : Mehmet Bahadır Er
Görüntü Yönetmeni : Sviatoslav Bulakovskyi
Yapım : 2009, Türkiye , 88 dk.
Oyuncular: Cemal Toktaş ,Volga Sorgu Tekinoğlu, Ayfer Dönmez , Erkan Can , Murat Daltaban , Mehmet Usta , Ergun Kuyucu


kara köpekler havlarken
Yükleyen karakirmizi. - Film ve TV kanalındaki diÄ�er videolara göz atın

Hiç yorum yok: