26 Ekim 2009 Pazartesi

Yerdeniz Öyküleri


Fantastik bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?
Tolkien'den sonra fantastik edebiyatın ustalarından sayılan Ursula K. Le Guin'in Yerdeniz Öyküleri kitabından uyarlanan, üstad Miyazaki'nin oğlu Goro Miyazaki'nin yönetmenliğini yaptığı, ülkemizde 26ıncı Uluslararası İstanbul Film Festivalinde,9. Uluslararası Eskişehir Film Festivali ve Japon Çizgi Film Günleri kapsamında gösterilen bir animasyon Yerdeniz Öyküleri.

Yerdeniz’de denge bozulmuştur. Ekinler bozulmakta, hayvanlar ölmektedir. Son olarak insanların diyarında ejderhalar belirir. Dünyanın dengesi alt üst olmaktadır.

Bu yıkımın nedenini araştırmaya koyulan başbüyücü Ged, sürgün edilmiş genç prens Arren’le karşılaşır. Arren içine kapanık sessiz bir genç gibi görünse de içini kemiren karanlık bir yanı vardır. Kendisini birden bire acımasız ve nefret dolu birine çeviren yanı aynı zamanda Arren’in en zayıf yanıdır.Arren ve Ged birlikte yola düşerek yıkıntıya uğramış topraklardan geçerler. Ged, baş düşmanı büyücü Cob’un sonsuz yaşama ulaşmak adına canlıların dünyasıyla ölülerinkini ayıran kapıyı açtığını öğrenir. Cob, Ged’i altetmek için sinsi bir planı vardır. Kötü büyücü amacına ulaşmak için Arren’in korkularını kullanmayı planlamaktadır.