23 Aralık 2009 Çarşamba

Christina Ricci


1980, Santa Monica, Kaliforniya doğumlu İtalyan asıllı Amerikalı oyuncu Christina Ricci, 7 yaşındandan beri sinemanın içinde. İlk başrolünü " The Twelve Days of Christmas " adlı filmiyle kazandı ve kısa zamanda ajansların dikkatini çekmeyi başardı. Onu üne kavuşturan film ise Cher ile birlikte oynadığı "Mermaids" filmi oldu. 1991 yılında "The Hard Way" adlı filmde küçük bir rolde yer alan Ricci, asıl şöhreti Addams Family ile yakaladı.
Eğitimi için sinemaya bir süre ara veren Ricci, bu duruma daha fazla dayanamadı ve sinemaya " Now and Then " adlı filmler geri dönüş yaptı.Aynı yıl Bill Pullman ile birlikte " Casper " filminde oynayan Ricci, ertesi yıl sırasıyla " The Secret of Bear Mountain " ve " The Last of the High Kings " filmlerinde yer aldı. 1997 yapımı " That Darn Cat " filminde başrol oynadıktan sonra giderek deneyimle birlikte harmanlaşan yeteneği su yüzüne çıkmaya başladı.
Ang Lee'nin beğeni toplayan aile draması " The Ice Strom "da duygusal açıdan ayrı olan bir anne babanın büyümüş de küçülmüş 14 yaşındaki çocukları Wendy'i canlandıran başarılı oyuncu, karakterin fazla seks düşkünü olmasından rahatsız olan ailesinin isteği üzerine, rolü geri çeviren Natalie Portman'ın yerine oynamaya hak kazandı.
Bu film kariyerinde önemli yer tutan filmlerden biri oldu. Ricci daha sonra Vincent Gallo'nun "Buffalo 66", Don Roos'un "The Opposite of Sex" ve Terry Gilliam'ın "Fear and Loathing in Las Vegas" filmlerinde benzer roller aldı. Senarist-yönetmen Sally Potter'ın II. Dünya Savaşı'nı konu alan dramı "The Man Who Cried" adlı filmde oynayan oyuncunun rol arkadaşları Johnny Depp, Cate Blanchett ve John Tutturro gibi deneyimli aktörlerden oluşuyordu. Aynı yıl "Bless The Child" adlı yapımda da yer aldı. Ricci'nin yakın arkadaşı olan Johnny Depp ile birlikte rol aldığı bir diğer film ise yönetmenliğini Tim Burton'nın yaptığı "Sleepy Hollow" oldu.
Ünlü aktris daha sonra 2003 yılında Charlize Theron ile birlikte "Monster" adlı filmde yer aldı. Ardından 2005 yılında "Cursed", 2007 yılında Samuel Jackson ile birlikte "Black Snake Moan" ve 2008 yılında "Speed Racer" adlı filmlerle karşımıza çıktı.

Hiç yorum yok: