25 Mart 2010 Perşembe

Ağustosta Rapsodi1945 yılında belki de insanlık tarihinin en büyük utancı olan, atom bombası, Nagazaki'ye atıldı. Binlerce insanın ölümüne neden olan, bir çok insanın eriyerek öldüğü, bir çok insanı acılar içinde bırakan atom bombası bazı demir yürekli insanları eritemedi. Bu yürekli insanlardan biri de Akira Kurosawa'dır.
Yönetmenin bu filmi, derin acılar bırakan, atom bombasının üzerinde 44 yıl geçmesine rağmen, bu dramı yaşayan insanların, hala nasıl etkilerini üzerinden atamadıklarını, nasıl bir trajedi içinde yaşadıklarını gözler önüne serer.
Kurosawa, atom bombası atıldığında 35 yaşındaydı. Filmi çektiği yıl olan 1991 de ise 81.Filmlerine geleneksellik ve modernizim çatıştığı konulara ağırlık veren Kurosawa'nın neden bu filmi bu kadar geç çektiği ise eleştirmenlerce merak konusu olmuştur.
Gabriel Garcia Marquez ile film hakkındaki röportajında, insanları şoka sürükleyeceği ve katlanamayacağı kesin olan sahneleri hiç çekmediğini, insanların hala atom bombası etkisinden kurtulamadığını, atom bombasının hala Japonları öldürdüğünü söylemesiştir. Bu da Japonya belki yüzyıllar boyunca atom bombasının etkilerinden Japonya'nın kurtulamayacağının gerçeğidir.
Filmin en etkileyici repliği ise; "Bomba atıldığında orada gökyüzünde bir göz açıldı. En korkunç göz. Böylece kardeşimin saçları döküldü ve o utanarak kendini odasına kilitledi, hep o gözü çiziyordu"


Amerika’nın savaşa son vermek bahanesiyle Japonya’ya atom bombaları atmasının üzerinden 44 yıl geçmiştir. Küçük çocuklar, bu felaketin boyutlarından habersiz gizli gizli Amerikan hayranlığı beslerken, dehşeti yaşamış olanlar bile olanları unutmaya ve affetmeye kararlıdır. Çocukları ve torunları tarafından ziyaret edilen yaşlı kadının hikâyesidir anlatılan. Kocasını Nagazaki’ye atılan bombaya kurban vermiştir. Torunlarına zaman zaman o günlerden bahseder. Sanki hem unutmak hem de anılarını yaşamak ister gibidir.

Derken, yıllar önce Hawaii’ye yerleşmiş ve Amerikalı bir kadınla evlenmiş kardeşinin oğlu (Richard Gere) çıkagelir. Gerçi Japonca konuşmakta ve çok kibar davranmaktadır ama ne de olsa Amerikalı görünmektedir. Hiçbiri onun yanında, büyükanne Kane’nin kocasını öldüren bombadan bahsetmez ve Amerikalı akrabayı rencide edecek anılar fazla kurcalanmaz. Fakat genç adam tahmin edilenden fazla hassastır. Yaşlı kadının ve bir arkadaşının kocalarını anmak için yaptıkları sessiz ayine şahit olur. Ona anlatılmayanlar artık açıklık kazanmaktadır. Yaşlı kadından halkı adına özür diler.
Oyuncular:

Sachiko Murase
Richard Gere
Hisashi Igawa
Narumi Kayashima
Tomoko Ôtakara
Mitsunori Isaki
Toshie Negishi
Hidetaka Yoshioka
Choichiro Kawarazaki
Mieko Suzuki

Hiç yorum yok: